Szybki kontakt: 537 195 001

Świadomość zagrożeń spowodowanych chorobami jamy ustnej należy kształtować w dziecku od samego początku.

Dziecko to zawsze szczególny pacjent. Jak przekonać je do wizyty u dentysty?

Jest kilka sposobów na wytworzenie przyjaznego klimatu. Najważniejszy jest uśmiech i pełne zrozumienie potrzeb dziecka. Na pewno rezygnujemy z białych fartuchów, zastępując je kolorowymi. Mały pacjent jest najważniejszy, więc długość wizyty jest tak naprawdę uzależniona od niego. Istotnym elementem rozmowy z dzieckiem są także porównania, które pozwolą przyswoić wiedzę o wykonywanych czynnościach w bardzo łatwy sposób, np. w gabinecie przyjaznym dzieciom zamiast ślinociągów stosujemy słoniki, a znieczulenie to soczek owocowy. Dzięki tym prostym zabiegom dziecko nie ma poczucia, że znajduje się w nieprzyjemnym i zimnym otoczeniu.

Jak przygotować młodego pacjenta na pierwszą wizytę?

Najwięcej zależy tak naprawdę od nas. Aby przyzwyczaić dziecko do stomatologa dobrze byłoby, aby pierwsza wizyta miały charakter adaptacyjny. Mały pacjent zapoznaje się z gabinetem i lekarzem, dzięki czemu nie będzie odczuwał dyskomfortu związanego z wizytą u dentysty. Dzięki temu kolejne i co najważniejsze regularne wizyty będę mało inwazyjne i relatywnie proste, a przy tym bezstresowe zarówno dla dorosłych jak i ich pociech. Wytwarzanie pozytywnej atmosfery zaczynamy już od samego powitania. Młody pacjent wymaga także dużej cierpliwości od lekarza. Warto być konsekwentnym, ale jednocześnie nie można niczego robić na siłę. Jakość relacji z małym pacjentem jest bardzo ważna. W innym wypadku możemy spowodować u dziecka dentofobię, czyli paniczny strach przed dentystą. Dzielnego pacjenta należy po zabiegu nagrodzić adekwatnie do jego zachowania.

Kiedy należy zadbać o uzębienie naszej pociechy?

Dbanie o zęby dziecka możemy zacząć zanim tak naprawdę się urodzi, ponieważ zdrowie matki równa się zdrowiu dziecka. Przed porodem warto zasięgnąć porady stomatologa, aby zapoznać się z informacjami o przeciwdziałaniu wadom zgryzu u dzieci oraz wskazówkami higienicznymi i dietetycznymi, a to podstawa profilaktyki przeciwpróchnicowej. Należy kształtować świadomość dziecka od najmłodszych lat. Pierwsza wizyta u stomatologa powinna odbyć się już w 5. miesiącu życia dziecka. Kolejne wizyty kontrolne powinny odbywać się co 4 miesiące.

W kreowaniu nastawienia ważne jest także podejście rodziców do higieny jamy ustnej w domu.

Poza wizytami u specjalisty trzeba także dbać o część domową naszej profilaktyki. Niezwykle istotne jest właściwe mycie zębów. Niech stanie się ono dla dziecka codziennym i przyjemnym rytuałem. Wystarczy zapewnić mu kolorową szczoteczkę i łagodną w smaku pastę do zębów. To właśnie rodzice budują wzorzec postawy prozdrowotnej. Także stosunek do stomatologa. Jeśli dorosły obawia się wizyty u dentysty, to zachodzi wysokie prawdopodobieństwo, że nasza pociecha przejmie te nawyki i będzie przerażona przed niestety już konieczną wizytą.

Czym grozi zaniedbanie w unikaniu stomatologa w pierwszych latach życia dziecka?

Najczęstszym problemem jest próchnica w zębie mlecznym, która niekorzystnie wpływa na tkanki otaczające ząb. Jest zakaźna i może przejść na zęby stałe. Stany zapalne w jamie ustnej mogą również negatywnie wpływać na ogólny stan zdrowia dziecka. Zaniedbania w higienie jamy ustnej mogą doprowadzić do takich zmian, że stomatolog jest zmuszony usunąć ząb mleczny. Jeśli odbędzie się to zbyt wcześnie, konsekwencją tego będą problemy ze zgryzem oraz konieczność długotrwałego leczenia ortodontycznego. Zbyt późne zgłaszanie się do stomatologa powoduje, że zastosowanie mało inwazyjnych metod leczenia jest niemożliwe, a to jest najczęstszą przyczyną wykształcenia się negatywnego nastawienia dziecka do leczenia. Najgorsza sytuacja to taka, kiedy dziecko trafia po raz pierwszy na fotel stomatologiczny z bolącym zębem. Trzeba pamiętać, że ból jest głównym czynnikiem stresogennym, ale w dzisiejszych czasach możemy go wyeliminować, stosując znieczulenia, wówczas dziecko nie boi się lekarza i chętnie zgłasza się na wizyty.

© 2013 CSBS.PL
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja : Web-Profit S.C.